ZEYTİNYAĞI YARDIMIYLA TEMİZLEYEBİLECEĞİNİZ 5 ŞEY

Zeytinyağı yardımıyla temizleyebileceğiniz 5 şey!

Zeytinyağı yardımıyla temizleyebileceğiniz 5 şey

Zeytinyağı yardımıyla temizleyebileceğiniz 5 şey

Her mutfak dolabında yeri olan Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağı,gerek kızartmalarda gerekse salatalık sos olarak harika bir tattır.

Zeytinyağı yardımıyla temizleyebileceğiniz 5 şey!

Ancak zeytinyağı ile mutfak dışında da yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu biliyor musunuz? Temizlik için bile kullanabilirsiniz.Nasıl mı?

  • Paslanmaz çelik : Paslanmaz çeliğin temizliği genelde zordur. Paslanmaz çeliği çizmeyen ürünler kullanmanız gerekir. Zeytinyağı ise,paslanmaz çelik temizliği için harika bir üründür. Bir kağıt havlu üzerine birkaç damla zeytinyağı damlatın. Dairesel hareketlerle çeliğin üzerindeki lekelere sürün. Temizlemek istediğiniz yüzey çok mu kirli? Biraz sirke ile en kötü kirlerden kurtulabilirsiniz.
  • Deri : Deri sandalyelerinizin ya da kanepelerinizin yüzeyi biraz eskidi mi? Atmadan önce onlar için biraz zeytinyağı kullanmayı deneyin. Yumuşak bir bez üzerine biraz zeytinyağı koyun ve deri yüzeyleri hafifçe ovun. Yağ, derideki kırışıklıkları azaltmayı ve eski parlaklığını geri kazanmasını sağlayacaktır.
  • Mutfak dolapları ( ve ya diğer ahşap dolaplar) : Yağın ahşap üzerindeki etkisi oldukça iyidir. Parlaklık verir. 2 ölçek zeytinyağı ile 1 ölçek limon suyunu karıştırıp,ahşap dolaplarınıza uygulayın. Ahşaba tekrar dokunmadan önce bir süre bekleyin.
  • Tavalar : Demir döküm tavalardan bulaşık makinesi yardımıyla çıkaramadığınız yiyecekler oluyordur. Biraz zeytinyağını tavaya dökün ve üzerine birkaç tane deniz tuzu ekleyin. Tavayı bununla güzelce ovun.Düzgünce durulayın.
  • Gümüşler : Kararan gümüşlerinizi zeytinyağı ile ovabilirsiniz. Gümüş eşyalarınız,takılarınız eski parlaklığına kavuşacaktır. (diğer bir yöntem için  Bu meyve yardımıyla gümüşlerinizi parlatabilirsiniz başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz )Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir