YETERLİ MİKTARDA SU İÇİLMEDİĞİNE İŞARET EDEN 10 BELİRTİ

Spread the love
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Yeterli miktarda su içilmediğine işaret eden 10 belirti..!

Yeterli su içilmediğine dair 10 belirti

Yeterli su içilmediğine dair 10 belirti

Suyun hayatımızdaki önemini anlatmaya gerek bile duymazken,yine de çoğumuzun yeterli miktarda su içmediğini kabul etmek durumundayız.


Yeterli miktarda su içilmediğine işaret eden 10 belirti..!

Vücudumuz, günlük ihtiyacı olan su miktarını alamadığı zaman bizlere bir takım sinyaller vermeye başlar. İşte bunlardan bazıları,

 1. Ağız kuruluğu : Susuz kalındığında ağızda yapışkan kötü bir tat oluşmaya başlar. Böyle bir durumda herhangi bir içecekle susuzluk giderilmeye çalışılır. Özellikle şekerli içecekler içmek geçici bir çözüm olsa da sıkıntı oluşturacaktır. İçme suyu ise,ağzınızdaki ve boğazınızdaki mukus zarlarını kayganlaştırır ve ilk yudumdan sonra ağzınızı tükürük ile nemli tutmaya başlar.
 2. Cilt kuruluğu : Kuru cilt,tam anlamda susuzluğun ilk belirtilerindendir ve çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Su eksikliği,ter eksikliği demektir. Bu da vücudun yağ ve kir atmasında sorun oluşması demektir. Bu yüzden su içmeyi ihmal etmeyiniz.
 3. Göz kuruluğu : Su eksikliği kuru ve kanlı gözlere sebebiyet verir. Vücutta su olmazsa göz yaşı kanalları kurur.
 4. Eklem ağrıları : Kıkırdak ve omurilik disklerinin yaklaşık %80 i sudan oluşur.  Attığımız her adımda kemiklerin birbirlerine sürtünmesini engeller. Vücudu nemli tutmak kemikler için oldukça önemlidir.
 5. Kas kütlesinde azalma : Kaslar da çoğunlukla sudan oluşur. Daha az su daha az kas kütlesi anlamına gelir. Bir egzersiz öncesi,egzersiz sırasında ve egzersiz sonrası su içmek vücuda oldukça iyi gelecektir.
 6. Uzun süren hastalıklar : İçme suyu,vücudunuzdan toksinleri atmanıza yardımcı olur. Organların daha iyi çalışmasını sağlar. Yeterli su içmezseniz,organlarınız da iyi çalışamaz duruma gelir.
 7. Yorgun ve uyuşuk bir vücut : Vücutta su eksikliği,kandaki suyu da azaltacaktır. Kandaki su miktarı azaldığı için oksijen miktarı da azalacaktır. Bu da yorgunluk ve uyuşukluk hissine sebep olacaktır.
 8. Açlık hissi : Susuz kaldığınızda vücut,yiyecek ihtiyacı olduğunu düşünmeye başlayacaktır.
 9. Sindirim problemleri : Mide içindeki mukus miktarı azalır. böylece mide asidi büyük bir hasara yol açmaya başlar. Mide ekşimesi,hazımsızlık başlar.
 10. Erken yaşlanma : Yaşlandıkça vücutta tutulan su miktarı azalır. Bu da yaşlandıkça daha fazla su içilmesi gerektiği anlamına gelir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir