WHATSAPP KULLANANLAR DİKKAT ÇOCUKLARINIZI BU KONUDA BİLGİLENDİRİN

Whatsapp kullananlar dikkat! Lütfen çocuklarınızı bu konu hakkında bilgilendirin..!

Whatsapp kullananlar dikkat!

Whatsapp kullananlar dikkat!

Meksika’da yaratılan sanal karakter,mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden ulaştığı kişileri intihara kadar götürebiliyor.

Whatsapp kullananlar dikkat! Lütfen çocuklarınızı bu konu hakkında bilgilendirin..!

Mavi Balina’dan sonra büyük tehlike olarak görülen MOMO dünyada bir virüs gibi yayılıyor. Siber güvenlik uzmanı Ali Keskin özellikle aileleri uyarıyor.

MOMO nedir?


İspanyolca konuşulan ülkelerin birinden bir kişi, İnstagram‘dan bir fotoğraf keserek bununla bir WhatsApp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve temasa geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları momo nun kişisel bilgilerine ulaştığını da söylüyor.

Momo,Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara cevap verebiliyor. Momo ile ilgili kesin olarak bilinen tek şey,Japonya(+ 81),Kolombiya ( +52),Meksika ( +57)  ülke uzantılı 3 ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması.

Tüm dünyada ve Türkiye’de yayılan Momo için Meksika siber suçlar polisi Twitter üzerinden ülke vatandaşlarını oyuna katılmama konusunda uyardı.

Meksika siber suçlar polisi, Twitter üzerinden ülke vatandaşlarını momo oyununa katılmama konusunda uyarı yayınladı. Ancak oyun,Latin Amerika sınırlarını çoktan aşarak,ABD,Fransa ve Nepal’ e kadar yayılmış durumda. İspanya polisi de konu ile ilgili devreye girerek sosyal medya kanalları üzerinden gelecek absürt oyun davetlerini görmezden gelme konusunda uyarıda bulundu. Tıpkı Meksikalı meslektaşları gibi İspanyol polisi de Twitter aracılığıyla konu ile ilgili farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Polis, #SaçmalıklarıGormezdenGelin etiketi altında,kullanıcılara Momodan uzak durma ve aptalca trendlerin WhatsApp üzerinden yayılmasını engelleme çağrıları yapıyor. Ancak tüm bu uyarılara karışın Momo’nun ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına dair halen kesin bir bilgi bulunmuyor.

Kişisel bilgileriniz çalınabilir.

Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve kişiler intihara sürüklenebiliyor.

Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor.

Kişilerden zorla para elde edilebiliyor.

Oyuna katılanlar,depresyon ve kaygı ataklarına kapılabiliyor.

Momo oyunu hali hazırda 2017 ‘den bu yana bir çok genç intiharı ile ilişkilendirilen Mavi Balina ile karşılaştırılmaya başlandı. Rusya’da yaratılmasına karşın Mavi Balina oyunu kısa sürede sosyal medya aracılığı ile dünyaya yayıldı. Rusya merkezli Mavi Balina oyunu da kısa sürede dünyaya yayılmıştı. Momo her ne kadar ağırlıkla WhatsApp üzerinden yayılsa da çocuklar arasında çok popüler olan sanal inşaat oyunu Minecraft‘ta bir oyun karakteri olarak görülmeye başlanmış durumda. Sanal suç uzmanları,bu tür mesajlaşma zincirlerinden uzak durmayı ve bilinmeyen numaralarla iletişime geçmemeyi tavsiye ediyor.

Kaynak: Sözcü.com.tr

Facebook üzerinden yapacağınız o işlem artık ücretli olabilir başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir