Trafik Kazası Geçirip Hastaneye Gittiğinizde Ücret Ödeme Zorunda Kalmamak İçin Ne Yapmalısınız

Spread the love
  •  
  •  
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Trafik Kazası Geçirip Hastaneye Gittiğinizde Ücret Ödeme Zorunda Kalmamak İçin Ne Yapmalısınız

2948 No2lu yasa lütfen dikkatlice okuyunuz.Kimsenin başına gelmesin ama diyelim ki Trafik kazası geçirdiniz.

Yaralılar var.Ve hastaneye gittiniz.Sizlerin 2918 no’lu yasayı bilmediğinizi düşünerek”Yapılacak müdahale ve tedavi ücretlerini ödeyeceğinize dair şu belgeyi imzalayın”teklifi ile karşılaşırsanız.


Trafik Kazası Geçirip Hastaneye Gittiğinizde Ücret Ödeme Zorunda Kalmamak İçin Ne Yapmalısınız

Bu durumda sizde ”ancak bu belgeyi imzalamazsam,sizde bana veya bize müdahale ve tedavi etmeyeceğinize dair bir belgeyi imzalayıp tarafımıza getirin”diye dediğiniz anda hastanenin tüm imkanları sizin için seferber olacaktır.

2918 sayılı Trafik Kanunu‘nu mutlaka okuyunuz.

Tüketiciler birliği kazazedelerin hakları ile ilgili bir rapor hazırladı.Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin,,kanuna göre ücret ödememesi gerektiği bildirildi.

Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerden,bu tedavilere karşılık hastane tarafından, ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda 2918 sayılı Trafik kanununa göre:

Herhangi bir trafik kazası sonucu,yaralanan kişi en kısa sürede hastaneye yetiştirilmeli ve gereken tedavinin yapılması,hükümlerini içeriyor.

Yönetmeliğe göre:

”Hastane,Acil Servis kendisine gelen kazazedenin maddi durumu,sosyal güvencesinin olup ,olmadığına ve hastanın,özelliğine bakmadan gereken tedavinin yapılması ve müdahaleyi herhangi bir ücret istenmeden yapmak zorunda”

Bu tedavi sonucu oluşan masrafların ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye işletmesi, tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre;

Vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığı, ve hastanelerin bu kanundan bi habermiş gibi görünüp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.Lütfen herkesin okuyup anlaması için yazıyı paylaşın…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir