SESSİZ İNMENİN ERKEN BELİRTİLERİ

      Yorum yok SESSİZ İNMENİN ERKEN BELİRTİLERİ

Sessiz inmenin erken belirtileri..!

Sessiz inme belirtileri

Sessiz inme belirtileri

Sessiz inmenin sadece yaşlı insanları etkilediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Herhangi bir yaştaki insan da felç geçirebilir. Önemli olan,inmenin erken belirtilerini fark edebilmek ve buna uygun tıbbi yardım alabilmektir.

Sessiz inmenin erken belirtileri..!

  1. Bulanık Görüş / Görme kaybı : Tüm bu süreç ilk önce gözde başlar. Bir gözü etkileyebileceği gibi iki gözünüzü de etkileyebilir. İnme hastalarının yaklaşık %44 ü inme öncesinde görme kaybı yaşamıştır.
  2. Ani baş ağrısı / Vertigo : Beyine oksijen ve kan  gitmemesinden kaynaklı ani baş ağrıları ve baş dönmeleri meydana gelir.
  3. Konuşmada ve anlamada sorunlar : Basit soruları anlayamama, cevap verememe ve konuşurken anlatmada güçlük çekmek yine belirtilerden biri olabilir.
  4. Denge kaybı : Aniden,beklenmeyen bir halsizlik ve hissizlik durumu oldukça tehlikeli olabilir. Bunu anlayabilmek için kollarınızı genişçe açıp, avuçların yukarı bakacak şekilde 10 saniye beklemeye çalışın. Eğer kollarınızda düşme yaşanırsa kaslarınızda zayıflık olmuş demektir.
  5. Yüzünüzün bir tarafında ağrı : Yüzün bir tarafında hissedilen ani ağrı felç habercisi olabilir.
  6. Hıçkırık : Bu erken belirti kadınlarda daha sık görülür. İnme beyindeki solunum merkezine saldırır.
  7. Nefes alamama / Titreme : Ani nefes kaybı ve nefes darlığı inme hastalarında görülür. Kalp ritm bozukluğu oksijen eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Sağlıklı beslenin,uykunuzu iyi alın,spor yapın,fazla kilolarınıza  dikkat edin, yapabiliyorsanız alkol ve sigaradan uzak durun olmuyorsa en aza indirmeye çalışın.

Tansiyon ölçerken bunlara dikkat başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.


 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir