PORTAKAL KABUKLARINI ATMAYIN BU KULLANIMINA ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ

Spread the love
  •  
  •  
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Portakal kabuklarını atmayın.Bu kullanım şekline şaşıracaksınız..!

Portakal kabuklarını atmayın.Bu kullanım şekline şaşıracaksınız

Portakal kabuklarını atmayın.Bu kullanım şekline şaşıracaksınız

Rengiyle,aromasıyla,tadıyla çok sevdiğimiz portakalın faydalarını hepimiz biliyoruz. Yaptığımız keklerde olsun kabuklarını da kullanıyoruz evet ama siz portakal kabuğunun saç için de kullanıldığını biliyor muydunuz?


Portakal kabuklarını atmayın.Bu kullanım şekline şaşıracaksınız..!

Portakal kabuğu,saç dökülmelerini azaltır, saçların güçlenmesinde yardımcı antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Portakal kabuğunun anti inflamatuar özelliği de kafa derisini yumuşatır ve kepeklenmeden korur.

Saç ise gerek kadın olsun gerekse erkek insanın en güzel süsüdür. Bu yüzden de bin bir çeşit maske tarifleri ile karşılaşıyoruz. Biz de bu yazımızda portakal kabuğu ile hazırlanan bazı maskelere yer vereceğiz.

1)Kepeklere karşı saç maskesi

Bir parça( artık saçınıza göre göz kararı) portakal kabuğu ile yoğurdu makineden geçirin püre kıvamına gelsin. Saçlarınızı önce şampuanla yıkayın ve ardından bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Duş başlığı ile ya da başka bir şekilde kafanızı örtün ve 2 saat kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık suyla durulayıp,saç kreminizi uygulayabilirsiniz. 2 hafta boyunca düzenli uygulamanız tavsiye edilir.

2) Saç dökülmesine karşı saç maskesi

Öncelikle bu maske için portakal kabuğunu toz haline getirelim. Kabukları fırın atıp kurutup,sonra da onları öğütücüde toz haline getirebilirsiniz. Daha sonra, yine saç uzunluğunuza göre değişir belki ama biz ortalama bir şey söyleyelim, 1 çorba kaşığı portakal kabuğuna 1/2 çorba kaşığı zeytinyağı dökerek saç derinize uygulayın. 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ve şampuanla saçlarını yıkayabilirsiniz.Sadece saç dökülmesine karşı değil,aynı zamanda saçlarınıza parlaklık da verecektir.

Hintli hanımlardan saçların kalın telli olmasını ve uzamasını sağlayan tarif başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir