NAZAR DEĞMESİNE KARŞI NELER YAPILMALI HANGİ DUALAR OKUNMALI

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Nazar değmesine karşı neler yapılmalı,hangi dualar okunmalı..?

Nazar değmesine karşı neler yapılmalı,hangi dualar okunmalı

Bir hadis-i şerifte Rasulullah (S.A.V) bakışların etkisine dikkat çekerek, ‘Nazar,şeytanın zehirli oklarından bir oktur’..buyurmuşlardır.

Nazar değmesine karşı neler yapılmalı,hangi dualar okunmalı..?

Ve eklemişlerdir: Kaderi geçip değiştirebilecek bir şey olsaydı bu göz değmesi olabilirdi.

Aynı olayı anlatan başka bir hadisin sonunda ise, ‘göz değmesi olayında,gözü değen kimseden yıkanması istenirse hemen yıkansın’ ilavesi vardır. Meselenin fıkhi yönüne gelince,nazarı değen kişinin abdest alınması emredilmiştir. Bu abdest,ulemaya göre şöyle olmalıdır:


Bir kabın içerisine su doldurulur. Kap yere konmaz,ondan bir avuç alınarak mazmaza ( suyu ağızda çalkalamak) yapılır ve su yine kabın içerisine püskürtülür. Sonra aynı sudan alınarak yüz yıkanır. Sonra sol el ile alınarak sağ el yıkanır. Daha sonra sağ el ile sol el yıkanır. Dirsekleri ve topukları yıkamaz. Sonra yine bu şekilde sol ve sağ ayak yıkanır. bunlar hep kabın içerisinde yıkanır. Böylece abdest alma biter ve suyu arkasından başına döker.

Nazar, Hz. Peygamberimiz (S.A.V) ‘nde ifade ettiği gibi insanı öldürebilen bir dert, tıbbın çaresiz kaldığı maddi manevi bir hastalıktır.

Nazara karşı yapılabilecek şey, ruhu ve beyni uğradığı meteor saldırısından,azot ve asit yağmuru gibi elektromanyetik alanın etkisinden kurtarmaktır. Bunun için değişik terkipler vardır. Bunlardan bazıları,

 1. 21 defa Nazar ayeti okumak. Kalem suresinin 51,52.ayetleri tavsiye edilen dua makamındaki ayetlerdir.
 2. Nazara karşı 1 Fatiha,3 İhlas,3 Felak,3 Nas suresi ile beraber Haşir suresinin son 3 ayeti ve ‘Allah dilemezse,hiç bir şey olmaz.Her şey Allah’ın isteyip dilemesi ile olur ‘ tevhit ifade eden cümlesi eklenen terkibin okunması da tavsiye edilmektedir.
 3. Nazar duasını yazıp,üzerinizde taşıyıp ve ya iş yerinize asabilirsiniz.

Kaynak: Arif Arslan ‘Dua ile gelen şifa ‘ kitabından..

Doğum yolu numaranızı biliyor musunuz

Hıdırellez gecesi neler yapılır hangi dualar okunur başlıklı yazılarımız da ilginizi çekebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir