MAYONEZİ KULLANABİLECEĞİNİZ FARKLI ALANLAR

Mayonezi kullanabileceğiniz farklı kullanım alanlarını biliyor musunuz?

Mayonezin farklı kullanım alanları

Mayonezin farklı kullanım alanları

Çoğu evde,buzdolabında mayonez illaki vardır. Bir patates kızartması ketçap ve mayonezsiz ne kadar da yarım kalır öyle değil mi!

Mayonezi kullanabileceğiniz farklı kullanım alanlarını biliyor musunuz?

Sandviç aralarında,salatalarda ve özellikle kızartma yanında,harika bir lezzettir mayonez. Ama aslında mayonez,bir sostan çok daha fazlası olabilir.

  • Fayans zemine boya mı döküldü? Üzülmeyin,boya kurumadan üzerine biraz mayonez dökün. Boyanın sertleşmesini sağlar. Mayonezin içindeki yağ boyanın içindeki yağ ile etkileşime geçer. Böylelikle boyayı kolayca bir bezle temizleyebilirsiniz.
  • Şinitzel yapmaya karar verdiniz fakat ekmek kırıntıları için yumurta kalmadıysa,yumurta yerine mayonezi kullanabilirsiniz. Lezzetli olacaktır.
  • Mayonez saçı nemlendirir ve güzel bir parlaklık verir. Bir kaç yemek kaşığı mayonezi küçük bir kaseye koyun. İçine bir çay kaşığı vanilya özü ekleyin. ( daha iyi kokması için) Karışımı,kuru ve yıkanmamış saçlarınıza masaj yaparak sürün ve 20 dakika kadar bekletin. Sonra şampuanla durulayın. Bir kez de soğuk suyla tekrar durulayın.
  • Mayonezi bitkilerinizi korumak için de kullanabilirsiniz. Bitkilerin yapraklarını önce hafif bir sabun ve biraz suyla temizleyin. Ardından kağıt havlu üzerine biraz mayonez döküp yapraklara sürün. Bir kaç hafta içinde bitkileriniz daha canlı gözükecektir. ( Ayrıca solmuş bitkilerinizi bu karışımla hayata döndürebilirsiniz başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir)
  • Kapı gıcırtıları için de mayonezi kullanabilirsiniz. Menteşeleri temizleyin ve  üzerine biraz mayonez sürün. Fazla mayonezi üzerinden alın. Kapı gıcırtıları son bulacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir