KURBAN KESECEKLER DİKKAT BAKANLIK ZOONOZ HASTALIĞI HAKKINDA UYARIYOR

Kurban kesecekler dikkat!! Bakanlık zoonoz hastalığı hakkında uyarıyor!

Bakanlık zoonoz hastalığı hakkında uyarıyor

Bakanlık zoonoz hastalığı hakkında uyarıyor

Sağlık bakanlığı vatandaşların kurban bayramını sağlıklı bir şekilde paylaşmaları için önemli bilgiler paylaştı.

Kurban kesecekler dikkat!! Bakanlık zoonoz hastalığı hakkında uyarıyor!

Kurban etinin muhafaza ve tüketilmesine ilişkin uyarıların olduğu bilgi notunda, ”Etler ızgarada pişirilirken ateş,eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Zira,yüksek ateş,yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşmaz.Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75°C olmalıdır. Çok yüksek ısı etlerin sış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını arttırır.

Etler kesinlikle çiğ ve az pişmiş tüketilmemeli. Bazı zoonoz hastalıkların çiğ ve yaz az pişmiş etlerin yenmesi ile bulaştığı unutulmamalıdır” dendi.


Sağlık bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde : ”Kurban kesiminin gerekli dini hükümlere uygun,hijyenik hale getirilmiş,sağlıklı çevre koşullarında gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. Gerek kurban kesiminden önce gerek hayvanların kesilmesi,yüzülmesi,karkasın parçalanması,etin nakli,muhafazası esnasında gerekse pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında temizlik ve hijyen kuralları ihmal edilmemelidir. Kurban bayramında tatlı tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı da doğal olarak artmaktadır. Özellikle şişmanlık,yüksek tansiyon, kalp-damar,mide ve diyabet ( şeker hastalığı) olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için, kalp-damar hastalığı diyabet(şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler kurban bayramında yağsız ve ya az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

Kurban etleri,büyük parçalar şeklinde değil,birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında ve ya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler,buzlukta -2 derecede bir kaç hafta, -18 derecede derin dondurucuda ise 3-4 ay süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra, tekrar çözülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözülen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil,yine buzdolabının alt bölmesinde çözülmesi sağlanmalıdır. ”

Kaynak: Sözcü.com.trBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir