KOLESTEROL DÜZENLEYİCİ YAŞLANMA KARŞITI OLAN MEYVE VE DAHA BİRÇOK FAYDALARI

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kolesterol düzenleyici, yaşlanma karşıtı olan meyve ve daha birçok faydaları..!

Kolesterol düzenleyici,yaşlanma karşıtı özelliği olan meyve ve birçok faydası

Kolesterol düzenleyici,yaşlanma karşıtı özelliği olan meyve ve birçok faydası

Nörodejeneratif hareket bozukluğundan,detoksifikasyona,kemik sağlığından,diş bakımına,kan hücrelerinden, bağışıklık sistemine bir çok faydası olan bir meyveden bahsedeceğiz.


Kolesterol düzenleyici, yaşlanma karşıtı olan meyve ve daha birçok faydaları..!

Şeftali, Güney Asya ve Çin’e özgü olan bu yaz meyvesinin Latince adı Prunus persicadır. Gülgiller familyasına aittir.

Şeftalinin faydaları:

1)Sağlıklı kemikler ve dişler: İçerdiği fosfor ve kalsiyum yardımıyla, diş ve kemiklerimizde güçlenme sağlar, ayrıca vücut dokularımızın bakım ve onarımına yardımcı olur. Aynı zamanda şeftali,çene kemiklerini ve diş etlerini güçlendiren vitamin C içerir.

2)Detoksifikasyon: Şeftali vücudunuzu,böbreklerden ve karaciğerden gelen zararlı toksinlerden temizlemenize yardımcı olur. Migren,tüberküloz,diyabet gibi hastalıkların uzun tedavileri sonucu oluşan hepatotoksisite ( karaciğerde kimyasal kullanımına bağlı olarak oluşan hasar) durumunun tedavisine yardımcı etkisi vardır.

3)Nörodejeneratif hastalıklar:  Şeftalide, Alzheimer hastalığı bir çok hastalığın önlenmesine yardımcı bileşenler vardır. Hafıza ve öğrenme bozuklukları üzerinde yararlı etkileri vardır.

4) Hücresel sağlık: Şeftali, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin oluşumuna yardımcı demir elementi içerir.

5)Yaşlanma karşıtı: Şeftali,yaşlanma karşıtı özelliğe sahip olan çinko açısından zengindir. Ayrıca çinko açısından zengin besinler tüketirseniz, antikor üretimini teşvik etmiş olursunuz, böylece serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarlarını önlersiniz.

6) Bağışıklık sistemi: Çinko ve askorbik asit açısından zengin olduğu için bağışıklık sisteminin korunmasını sağlar. Vitamin c ve çinko yaraların iyileşmesine yardımcı olurken, antioksidan özellik sayesinde sıtma,soğuk algınlığı,pnömoni gibi hastalıkların şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

7) Düşük kolesterol: Et şeftalilerinin kabuğunda  ve posasında bulunan bulunan fenolik bileşenler,düşük yoğunluklu lipoprotein düzeylerinin korunmasına ve yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin de uyarılmasında yardımcı olurlar. Bu, kalple ilgili hastalıkların gelişme riskini azaltmaya yardımcı olurken kardiyovasküler sağlığı korur.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir