Karbonat İle Neleri Temizleyebileceğinizi Biliyor musunuz

Spread the love
  •  
  •  
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Karbonat İle  Neleri Temizleyebileceğinizi Biliyor musunuz
Karbonat İle Neleri Temizleyebileceğinizi Biliyor musunuz

Karbonat her evde bulunan ve olmazsa olmazlarımızdandır öyle değil mi?Peki siz karbonatı sadece mutfağınızda yemek ve pastalarınızda mı kullanıyorsunuz?

Eğer öyle ise çok şey kaçırıyorsunuz demektir.Oysa karbonat ı evinizde bakın nerelerde kullanabilirsiniz*?


Karbonat İle Neleri Temizleyebileceğinizi Biliyor musunuz

Aynanız parlaklığını yitirdi ise

Eğer zaman içerisinde aynanız parlaklığını kaybettiyse hemen bir kapta bir miktar karbonatı az bir su ile karıştırın hafif nemlenmesi yeterli daha sonra bu karışım ile aynanızın her tarafını silin ve daha sonra ıslak bir bezle tekrar silin.Son olarak bir gazete kağıdını buruşturup aynalarınızı bununla kurulayarak parlatın.

Halılarınızda özellikle elektrik süpürgesi ile süpürdükten sonra bir koku oluşuyorsa

Halılarınızın üzerine bolca karbonat dökün ve 30 dakika en az bekletin ve daha sonra elektrik süpürgesi ile süpürün.Eğer bu işlemi geceden yapıp sabaha kadar bekletirseniz daha iyi sonuç alırsınız.Kabartma tozu şahane bir koku gidericidir.

Kesme tahtalarınızı kabartma tozu ile temizleyin .Zaman iç.erisinde üzeründe oluşan lekeler ve kokulardan kurtulmak için kesme tahtanızın üzerine su ile macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı güzeelce yayın.Bu şekilde 15 dakika bekletin ve sünger yardımı ile ovalayarak temizleyin.

Ağız kokularını gidermek için

Özellikle sarımsak soğanı çok kaçırdıysanız ve dışarda olmanız gerekiyorsa bu maalesef hiçte hoş bir durum değildir sizin açınızdan.Zira ağzınız kokacaktır.Bunu gidermenin yolu ise 1 bardak suya 1 çay kaşığı karboant ekleyip bu karışımla gargara yapmak.Ağzınızdaki koku kaybolacaktır.

Beyaz çamaşırlardaki sarı ter lekelerinden kurtulun

Beyaz çamaşırlarınızdaki ,gömleklerinizdeki özellikle koltuk altında terden dolayı oluşan sarı lekelerden karbonat yardımı ile kurtulabilirsiniz.

Lekeli bölgeye daha evvel başka bir kapta su ile macun haline getirdiğiniz karbonatı yayın ve 20 dakika bekletip çitileyin.Daha sonra çamaşır mainenize atıp yıkayın.Lekeden eser kalmayacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir