KANSERDEN KAN BASINCINA BİR ÇOK DERDE DEVA OLAN BİTKİ

Kanserden kan basıncına,sindirim sorunlarından yorgunluğa birçok derde deva olan bitki..!

Kanserden kan basıncına bir çok derde deva olan bitki

Yaklaşık 100 yol öncesine kadar sadece Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın bazı bilgelerinde yetişen bu bitki artık Vietnam,Japonya,Malezya gibi iklimin elverdiği birçok ülkede de ticari amaçla yetiştiriliyor. 

Kanserden kan basıncına,sindirim sorunlarından yorgunluğa birçok derde deva olan bitki..!

Zencefilgiller ailesine mensup Kakuleden bahsediyoruz. Safran ve vanilyadan sonra dünyanın 3. en pahalı baharatı olma özelliğine sahiptir.Kakule, iki ana türe sahiptir. Birincisi Elettaria,yeşil ya da gerçek kakule olarak anılırken, ikincisi Amomum siyah beyaz ve kırmızı anlamına gelmektedir.

Bu renklerdeki farklılıklar yetiştirildiği bölgelerle alakalı bir durumdur. Ancak özünde hepsi aynı siyah tohumlardan oluşuyor. Kabukları ve bu siyah tohumları ona yoğun tatlı acı bir tat veriyor.


Vitamin A,vitamin C,sodyum, potasyum, fosfor,magnezyum,çinko,manganez,demir,bakır,kalsiyum,tiamin bakımından zengin bir besindir.

Gelelim faydalarına:

  • Antiseptik/ antimikrobiyal: Bazıları bunu gargaraya doğal bir alternatif olarak kullanmayı tercih ediyor. Uçucu yağın birkaç damlasını suya ekleyip ağızda çalkalayınca hem ağızdaki mikroplar ölüyor,hem de ağız kokusunu yok ediyor. Bir diğer kullanım şekli de cilt ve saç için. Yıkanırken durulanma suyunuza bir kaç damla ekleyebilirsiniz.
  • Kan pıhtıları ve Kan basıncı: Zengin bir lif kaynağı olduğundan kakule, kan basıncını azaltır. Kakule ayrıca trombositlerin tahrişini önleyerek pıhtılaşmaya engel olur ve bunların arter duvarlarına yapışmasını önler.
  • Kanser: Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle kanserden koruduğu, bir çok kanser çeşidinin büyümesini engellediği ve hatta bazılarını ortadan kaldırdığı gözlemlenmiştir.
  • Depresyon/yorgunluk: Kakule yağı, vücudunuzu harekete geçirir,ruh halinizi iyileştirir.
  • Sindirim: Yine aynı şekilde kakule yağı, sindirimi kolaylaştırır.Oral olarak alındığında mide ve bağırsakları çeşitli enfeksiyonlardan korur ve mide öz suyu ve asidinin dengelenmesine destek olur.

Evde alkali su nasıl yapılır başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir