DİYABETİN EN YAYGIN 10 BELİRTİSİ

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Diyabetin en yaygın 10 belirtisi..!

Diyabetin en yaygın 10 belirtisi

Diyabetin en yaygın 10 belirtisi

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus, kanda glikoz yani şeker seviyesinin normal değerinin üstüne çıkması ve bu sebeple normal bir insanda olmaması gerekirken idrarda şeker görülmesi olayıdır.


Diyabetin en yaygın 10 belirtisi..!

Peki nedir bu en yaygın 10 belirti:

 1. Sık idrara çıkma : Tip 1 ve tip 2 diyabetin en yaygın belirtilerinden birisidir. Bu semptom poliüri olarak bilinir ve kandaki yüksek miktardaki şekerden dolayı ortaya çıkar. Böbrekler aşırı glikozu ortadan kaldırmak için daha fazla çalışır ve daha sık idrara çıkma durumu yaşanır. Çok sık idrara çıkıyorsanız bunu dikkate alınız.
 2. Sürekli susuzluk hissetmek : Sık idrara çıkma vücudunuzu susuz bırakabilir. Bu da sık susuzluk hissetmenize yol açacaktır. Susuzluğunuz soda ya da meyve sularıyla gidermek ise,içerdikleri yüksek şeker miktarından dolayı durumu daha da kötüleştirecektir. Su içtikten sonra bile hala susuzluk hissi devam ediyorsa bu belirtiyi dikkate almalısınız.
 3. Açlık : Açlık da yine diyabetin erken belirtilerinden biridir. Diyabetik hastalar normalde olduğundan daha fazla acıkırlar ve bu da daha çok yemelerine yol açar. Daha çok yemek ise,insülin  duyarlılığını arttırarak diyabet gelişimine yol açar. Hücreler glikoz eksikliği yaşadıkça daha çok şeker kaynağı ararlar. Bu da sizi sık sık yemek yemeye yöneltir.
 4. Geç iyileşen yaralar : Diyabet hastaları genelde küçük yara ve kesiklerin daha geç iyileştiklerinden şikayet ederler. Yüksek kan şekeri arterlerinizi sertleştirecek ve kan damarlarınızı daha da darlaştıracak ve etkilenen bölgeye daha az kan ve oksijen akışı olacaktır. Ayrıca yüksek kan şekeri seviyesi, kırmızı kan hücrelerinin fonksiyonunu bozacaktır.
 5. Tekrarlayan enfeksiyonlar : Uzun süre devam eden yüksek kan şekeri seviyesi, bağışıklık sistemini zayıflatacak ve özellikle üriner sistem ve derideki enfeksiyonlara karşı daha yatkın hale getirecektir.
 6. Ani kilo kaybı : Obezite kesinlikle diyabetle ilgili olmakla birlikte, ani kilo kaybı hastalığın belirtisi olabilir. Bu ani kilo kaybı iki sebepten olabilir. Sık idrara çıkma nedeniyle vücuttaki aşırı su kaybı ve ya kandaki şekerden  yeterli kalori emilememesi. İnsülin direnci aynı zamanda kaslardaki proteinleri yakıt olarak parçalanmasına neden olur bu da kilo kaybına neden olur.
 7. Yorgunluk : Yorgunluk,diyabetin en çok göz ardı edilen belirtilerinden biridir. Yüksek kan şekeri seviyesi ve düzensiz kan ve oksijen akışı enerji hücrelerinizi zayıflatır.
 8. Kol ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma : Kandaki yüksek kan şekeri seviyesi dokulara kan akışını bozar ve sinirleri etkiler. Bu da bacaklarda karıncalanma ve uyuşma ile sonuçlanır.
 9. Kaşıntılı ve kuru bir cilt : Diyabet yüzünden ter bezlerinin işlevi bozulabilir ve bu da kuru ve kaşıntılı bir cilde neden olabilir. Aynı şekilde cildiniz mantar enfeksiyonlarına karşı da daha duyarlı hale gelecektir.
 10. Bulanık görüş : Yüksek kan şekeri seviyeleri,vücuttaki sıvı dengelerini etkileyerek bulanık görüşe sebep olabilir. Göz merceklerini şişirerek odaklanma yeteneğini etkileyebilir. Kuru gözler,glokom,sık göz enfeksiyonları da yine belirtiler arasında yer alabilir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir