BÖBREKLERE ZARAR VEREN EN YAYGIN 10 ALIŞKANLIK

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Böbreklere zarar veren en yaygın 10 davranış şekli..!

Böbreklere zarar veren en yaygın 10 davranış şekli

Böbreklere zarar veren en yaygın 10 davranış şekli

Böbreklerimiz, vücudumuzdaki en önemli organlardan biri. Bu yüzden,böbreklerimizin sağlığını korumak için bilgilenmek şart.


Böbreklere zarar veren en yaygın 10 davranış şekli..!

Böbrek sorunlarının ana belirtileri , idrar miktarı ve rengindeki değişiklik,solunum problemleri,bulantı,anemi,yorgunluk,ağız kokusu,ağrı,kaşıntılı deri oluşturuyor.

Ne yazık ki, bazı yaygın alışkanlıklarımızla böbreklerimizi korumak yerine ona daha da hasar veriyoruz. Peki nelerdir bu alışkanlıklar:

1) Yeterli su içmemek : Vücuda az girerse,kan daha fazla yoğunlaşır ve böbreklere daha az kan akışı olur. Bu da böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve vücutta toksin birikmesine neden olur.Önerilen su miktarı günlük 10-12 bardak tır. Hem vücudunuz nemli kalır hem de böbrekleriniz için faydalıdır.

2) İdrarımızı tutmak: İhtiyaç durumunda idrara çıkmamak idrarın mesanede kalmasına ve bu da bakteri oluşumuna, idrar yolu enfeksiyonuna neden olur.

3) Çok fazla alkol kullanmak: Alkol, çok fazla kullanım durumunda böbreklerinize zarar verecek bir toksindir. Bu, böbrek tübüllerinde ürik asit depolar,onları tıkar ve böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilir.

4)Düzenli ağrı kesici kullanımı: Bu ilaçlar da böbreklere giden kan akışını azaltır ve işlevini bozar. Ağrı kesicilerin uzun süre kullanımı, akut böbrek rahatsızlıklarına ya da  interstisyel nefrite sebep olabilir. Böbrek rahatsızlığı olanlar,doktorlarına danışmadan ağrı kesici kullanmamalıdır.

5)Sigara içmek: Tüm vücuda zararı dokunan sigaranın böbrekleri de olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Amerikan Böbrek Hastalıkları Derneği, sigarayı son dönem böbrek hastalıklarının bir numaralı nedeni olarak listelemiştir.

6) Uyku eksikliği: Genelde uykusuzluk pek önemsenmez. Ancak , yeterli uyku alınmaması dokuların yenilenmesini engeller. Bu da zamanla organ hasarlarına yol açabilir.

7) Yüksek miktarda tuz kullanımı: Aşırı tuz tüketimi böbreklere zarar verebilir. sodyumun % 95’i böbreklerde metabolize edilir. Çok fazla tuz tüketimi böbreklerin çok daha fazla çalışmasına sebep olur . Bu fazla çalışma da böbrek hasarına neden olur.

8) Yüksek proteinli diyetler: Aşırı miktarda kırmızı ve işlenmiş et tüketmek böbrek hasarına sebep olabilir. Böbrekler protein sindiriminin yan ürünü olan ve vücuttan gelen azotlu atıkların metabolize edilmesinden sorumlu oldukları için yüksek protein tüketimi böbreğin çalışma yükünü arttırır. Bu da böbrek hastalığı riskini arttırır.

9)Çok fazla kafein tüketmek: Çoğumuz kahveyi çok seviyoruz hatta bir çoğumuz belki güne kahveyle başlıyoruz. Ancak kahve kan basıncını arttırıyor ve böbreklerin aşırı çalışmasına sebep oluyor. İdrardan kalsiyum atılımını arttırır. Böbrek taşlarına sebep olabilir.

10) Sık görülen enfeksiyonları görmezden gelmek: Soğuk algınlığı,bademcik iltihabı,farenjit vs. enfeksiyonların göz ardı edilmesi de böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir. Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar bunları göz ardı etmemeli ve hemen enfeksiyonlar için tedavi olmalıdır. Çünkü bu bakteriler, virüsler böbreklerinize zarar verebilir.

Bu kür böbrek taşlarını 15 günde düşürüyor başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir