BİRAZ SİRKE KULLANARAK YAPABİLECEĞİNİZ 8 PRATİK TEMİZLİK

Spread the love
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Biraz sirke kullanarak yapabileceğiniz 8 pratik temizlik yöntemi..!

Biraz sirke kullanarak yapabileceğiniz 8 temizlik yöntemi

Biraz sirke kullanarak yapabileceğiniz 8 temizlik yöntemi

Genelde her mutfakta bulunan sirke, sadece yemeklerde değil bir çok alanda kullanabileceğiniz muhteşem bir malzeme.


Biraz sirke kullanarak yapabileceğiniz 8 pratik temizlik yöntemi..!

Biz de bu harikulade ürünü temizlik için kullanabileceğiniz birkaç ipucu verelim istedik.

 1. Çamaşır makinesi : Sirke temizleme özelliğine sahip olduğu için çamaşır yıkarken makinenizin yumuşatıcı bölümüne az miktar sirke dökmek işinize yarayabilir. Bu şekilde deterjan kalıntılarının makine borularına yapışmasını önleyebilirsiniz. Sirke aynı zamanda kötü kokuları önler. Özellikle terli çamaşırları yıkarken size yardımcı olabilir.
 2. Etiket çıkarmak : Gözlük,tabak ve ya plastik vs. üzerindeki etiketleri izsiz çıkarmak için biraz sirke kullanabilirsiniz.
 3. Kireç : Muslukların etrafındaki kireç tabakasından kurtulmak için sirke kullanabilirsiniz. Mutfak havlusunu biraz sirkeye batırıp kireç tabakasının üzerine koyup biraz beklemeniz yeterli olacaktır.
 4. Duş başlığı : Duş başlığınız metalden,çinkodan mı yapıldı? 250 ml beyaz sirke ile 1 lt suyu karıştırın ve kaynatın. Duş başlığınızı bu karışım içerisinde 15 dakika kaynamaya bırakın. Eğer duş başlığınız plastik içeriyorsa, 500 ml beyaz sirke 500 ml sıcak su karışımında duş başlığınızı en az 1 saat bekletin.
 5. Bebek kıyafetleri : Bebek kıyafetlerindeki idrar kokusundan sizleri kurtarır. Aynı şekilde kedi köpek besleyen hayvan sever dostlarımıza da yardımcı olacaktır.
 6. Yün ve pamuk : Yün ve pamuklar da yumuşatıcı yerine sirke kullanırsanız tekrar yumuşacık ve kabarık olacaktır.
 7. Camlar : Cam temizliğinde de sirkeden yararlanabilirsiniz. Cam temizliğinin daha kalıcı olması için bunu deneyin başlıklı yazımızdan tarifi öğrenebilirsiniz.
 8. Cezve ve çaydanlık : Cezveleri ya da çaydanlık gibi su ısıtmada kullandığınız araçları kireçten arındırmak için, içini eşit miktarda su ve sirkeyle doldurup bir kaç dakika kaynatın. Daha sonra tekrar durulayın. Kireçten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir